Çiçekli paspas yapımı

  • 944 kez görüntülendi

Çiçekli paspas yapımı

1. Sıra: (pembe ip) sihirli halka içine 18 sık iğne yapiyoruz.
2. Sıra: sık iğne bosluguna ilmek kaydırma yaparak gelip 3 zincir cekiyoruz, siradaki yuvaya 1 üçlü trabzan yapiyoruz, siradaki boşluğa bir üçlü trabzan daha yapiyoruz, 3 zincircekiyoruz,sıradaki boşluğa sik igne ile sabitliyoruz. Çiçeğin ilk yaprağı hazır ? bu islemi sıra sonuna kadar yapiyoruz.
3 . sıra: (krem rengi ip) bu sirada fotoğraftan faydalana bilirsiniz. Çiçek yaprağının köşesinden ipimizi sabitleyip 4 zincir çekiyoruz ayni yapragim diğer köşesine sık iğne ile sabitliyoruz, 4 zincir çekiyoruz ve diğer yaprağın köşesine sık iğne ile sabitliyoruz. Bu işlemi toplamda 12 kez tekrarliyoruz. Yani toplam 12 adet zincir boşluğu olcak.
4. Sıra: (krem rengi ile devm ediyiruz) zincir boşluğuna 3 tane üçlü trabzan yapıyoruz 2 zincir çekiyoruz ve diger zincir boşluğundan itibaren aynı işlemi tekrarlıyoruz.
5. Sıra: (yesil ipe geçiyoruz) her trabzan boşluğuna 1 üçlü trabzan yapıyoruz, zincir boşluğuna 3 tane üçlü trabzan yapiyoruz, sıra sonuna kadar aynı şekilde devam.
6. Sıra: (krem rengi ip) her trabzan boşluğuna bir üçlü trabzan yapiyoruz, 6 kez tekrar, 7. boşluğa 2 tane üçlü trabzan yapıyoruz. Böylece arttirma yapmış oluyoruz. Sıra sonuna kadar aynen devam.
7. Sıra: (krem rengi ile devam) ilk trabzan boşluğuna iki tane üçlü trabzan,1 zincir iki tane üçlü trabzan, sıradaki yuvayı bos bırak, diğer boşluktan itibaren aynı işlemi sıra sonuna kadar devam.
8. Sıra: (krem rengi ip devam) ilmek kaydırma yaparak zincir boşluğuna geliyoruz.5 zincir çekip diğer zincir boşluğuna sık iğne ile sabitliyoruz. Sıra sonuna kadar tektar ediyoruz.

9.sıra (krem rengi ip) bu sırada toplam 27 tane zincir boşluğu var! İlk boşluğa 5 tane üçlü trabzan yapıyoruz, bundan sonraki 12 zincir boşluğuna 4 er tane üçlü trabzan yapıyoruz, 13. Boşluğa 5 tane üçlü trabzan yapıyoruz, daha sonraki 12 zincir boşluğuna yine 4 er tane üçlü trabzan yapıp sırayı bitiriyoruz.
10.sıra (pembe ip) ilk trabzan boşluğuna 2 üçlü trabzan,2 zincir,2 üçlü trabzan yapıyoruz, 3 trabzan boşluğunu boş bırakıyoruz 4.bosluktan itibaren sıra sonuna kadar aynen devam.
11.sıra (pembe ip) ilmek kaydırma ile incir boşluğuna ilerle,5 zincir çek diğer zincir boşluğuna sık iğne ile sabitle. Sıra sonuna kadar devam.

paspas
12.sıra (krem rengi ip) her zincir boşluğuna 5 tane üçlü trabzan yap sıra sonuna kadar aynı şekilde devam.
13.sıra (yeşil ip) ilk trabzan boşluğuna 2 üçlü trabzan,2 zincir,2 üçlü trabzan yapıyoruz. 3 trabzan boşluk bırak 4.den itibaren aynen devam. Bu sırada örgü kasma yaparsa !boş bırakılan trabzan sayısını 2 ye düşür! Marullanma yaparsa boşluk sayısını 4 e çıkar!
14.sıra ( yeşil ip) zincir bosluguna ilerle 4 zincir çek diger zincir boşluğuna sık iğne ile sabitle sıra sonuna kadar aynen devam.
15.sıra (krem) her zincir boşluğuna 4 üçlü trabzan yapıyoruz sıra sonuna kadar aynen devam.
16.sıra (krem) her trabzan boşluğuna bir üçlü trabzan yap 8 tekrar 9. Boşluğa 2 tane üçlü trabzan yapıyoruz ve arttırmış oluyoruz. Sıra sonuna kadar aynen devam.
17.sıra (krem) ilk trabzan boşluğuna 2 üçlü trabzan 2 zincir 2 üçlü trabzan yapıyoruz. 3 trabzan boşluk bırak 4. Den itibaren aynen devam.
18.sıra (krem) zincir boşluğuna ilerle 4 zincir çek diğer z.bosluguna sık iğne ile sabitliyoruz. Sıra sonuna kadar aynen devam.
19.sıra (krem) zincir boşluğuna 5 tane üçlü trabzan yap, diğer iki zincir boşluğuna 4 er tane üçlü trabzan yap! Sıra sonuna kadar aynen devam. (2 zincir boşluğuna 4 tane üçlü trabzan 3. Zincir boşluğuna 5 üçlü yapıp arttiriyoruz.)

Bir önceki yazımız olan Tığla yosun modeli atkı yapımı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.