Örgü patik çorap yapımı

  • 1.110 kez görüntülendi

REKLAM ALANI
Örgü patik çorap yapımı

Bugün sizlere çok sevdiğim ve birkaç tane fazladan örmeyi istediğim patik çoraplarımın nasıl örüldüğünü anlatacağım. Kış geldi ve ayakların üşüyüpte soğuk almamızı istemediğimizden bu patikleri çok seveceğinizi düşünüyorum ve hemen nasıl yapıldığını söylüyorum.

Malzemelerim:

  • Normal kalınlıkta iki tane ip
  • İki numaralı şişimiz olacak
  • Küçük olacak beş tane patik şiş

Elli iki tane ilmik attıktan sonra dört sıra haroşo örmemiz gerekiyor. Dört sıra ise haroşodan sonra bir tane sıra da düz örmeye başlıyoruz.

İlk etap bittikten sonra dört tane ilmik haroşo, yedi tane ilmik düz ve bir tane de ilmik atıyoruz. Aynı şekilde bir tane ilmik ve bir tane haroşo yapacağız. Bir tane ilmek üç tane kasıp aynı şekilde bir ilmek yaptıktan sonra nar tanesi şeklini alıyor ve bitiyor. Bu biçimde 8 tane yapıyoruz. Yedi ilmek düz ve dört tane ilmek haroşo yaptıktan sonra ilk sıramızı tamamlamış oluyoruz. Dört ilmek haroşolu tarafını aşağı olacak şekilde örmeye başlayacağız ve orta tarafını ise boş olacak biçimde yapıyoruz.

 

Örgü patik çorap yapımı

Nar tanesi aşağı tarafa doğru dokuz tane sıra yaptığımızda topuk tarafı içinde nar tanasinden dört bir taraftan ayırmamız gerekiyor. Yirmi iki ilmekten düz ördükten sonra on altı sıra düz yapıyoruz ve kasıyoruz.

Örgü patik çorap yapımı 2

Topuk tarafı bittikten sonra dört tane ilmek haroşo, yedi tane ilmek düz ve bu sefer de iki tane nar tanesi dediğimizden yapıyoruz. Dokuz ilmek düz ve iki tane nar tanesi, yedi tane ilmek düz ve yine dört tane ilmek haroşo yapmamız gerekiyor. Uç taraflarına doğru gideceğiz.

Örgü patik çorap yapımı 3

On bir tane nar tanesi dediğimiz şeyden olunca uç tarafı için renkli ipliğimizle yirmi beş tane düz ilmeğe beşer tane ilmek sayıyoruz. Dört şişimizi arka ve ön kısıma takmamız gerekmektedir. Bir şişimiz ile örmeye başlıyoruz ve düz olarak da örmeye çalışacağız. İki tan kısımda bulunan nar tanemiz şeklinden iki tane örüyoruz ve bir kasıyoruz. Uc tarafa kadar azalmaya çalışacağız. Ve uza kadar bitiriyoruz.

Örgü patik çorap yapımı 4

Boş olan orta yer için iki taraftan zincirimizi batırdıktan sonra ipimiz ile aynı uzunlukta zincir yapıyoruz. Bağcık tarafını bitirmiş oluyoruz. Sonrada ipimiz ile patik çorabımızın düz olan tarafına işlemeli çiçeğimizi yapıyoruz.

Örgü patik çorap yapımı 5

Bir önceki yazımız olan Çiçek motifli patik örgüsü anlatımlı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili kelimeler:
tığ çorap yapımı
REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.