Transfer Uygulaması ile Ahşap Tepsi Yapılışı

  • 433 kez görüntülendi

Transfer Uygulaması ile Ahşap Tepsi Yapılışı

Ahşap tepsiler; istenilen desen ve renkte uygulama görüp, çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Ahşap tepsileri transfer işlemi uygulayarak dekoratif amaçlı kullanabilirsiniz. Aynı zamanda mutfakta tepsi görevinde de kullanabilmek mümkündür. Transfer işlemli uygulaması; bayanların en sık uğraştığı hobilerdendir. Şimdi transfer uygulaması ile ahşap tepsi yapılışının ayrıntılarından bahsedeceğiz.

Ahşap Tepsi Hazırlama Malzemeleri

Bu uygulama için gereken malzemeleri sayalım; kolay transfer kağıdı, ahşap tepsi, akrilik boya, istenilen modelde bir desen, fırça, sünger, vernik.

Transfer Uygulaması ile Ahşap Tepsi Yapılışı

Akrilik boya ile tepsi boyanır. Akrilik boya dayanıklı ve çabuk kuruduğu için tercih edilmektedir. Tepsi kuruyunca; desen kağıdı tepsiye tam sığacağı şekilde yerleştirilir. Fazlalık varsa kenarlarından kesilir. Transfer kağıdının yapışkan özelliği olan tarafı tepsiye tatbik edilir. Transfer kağıdını bir peçete ya da sünger yardımıyla bastırılarak yapışması pekiştirilir. Çok ıslak olmayan bir sünger yardımıyla transfer kağıdının üzerinden geçilir.

Desen görüldüğü zaman; transfer işlemi tamamlanmış demektir. Transfer kağıdı desenin üstünden yavaşça çekilir. İsteğe göre; bu aşamadan sonra desenin üstünden boya ile geçilebilir veya desen devam ettirilebilir. Vernik uygulaması parlaklık için uygulanır ve tepsi kurumaya bırakılır. Tepsi kuruduktan sonra kullanılmaya hazırdır. Bu , misafirliğe giderken hediye olarak götürülebilir ya da dekoratif olarak sergilenebilir. Bu transfer işlemini bütün ahşap objelerde rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ağaçtan Şamdan Uygulaması makalemizde şamdan mumları ve şamdan yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.