Uzun Lale Lifi Örmek

  • 223 kez görüntülendi

Uzun Lale Lifi Örmek

Örgü severler için birden farklı modellerin olduğunu söyleyebiliriz. Onlardan birisi de uzun örmektir. Son derece görsel yönden güzel görünen tasarım lifinden birisidir.  Bakıldığında biraz zor gibi gözükse de bu lale lifini yaptık sıra eliniz alışmaya başlayacaktır. Böylelikle hem hızlı hem de keyifli olarak lale modelinizi çıkarmaya başlayacaksınız. Düz bir örgü modeli yerine daha afilli duran lale lifini örmeye başlayabilirsiniz. Özellikle çeyizler için süper bir modeldir. Çeyizinize koymayı düşünüyorsanız uzun lale lifi modelini denemeye başlayabilirsiniz.

Uzun Lale Lifi Nasıl Yapılır?

Uzun lale lifini yapmak için ilk olarak iki tane uzun lale örmemiz gerekiyor. Lale lifinde inceden kalına doğru ilmik sırası yapılması gerekiyor. İster daha geniş geniş isterseniz de daha dar şekilde lale liflerini hazırlamaya başlayabilirsiniz. Son derece hayranlık uyandıracak bir model olan uzun lale lifinde dikkat edilmesi gereken bazı önemli detaylar yer alıyor.Baklava dilimi şeklinde örgü modeli yaptıktan sonra sırada lale figürünü tasarlamak kalıyor. Renkli şekilde lale figürünü hazırlamak için 4 farklı renkli ipi kullanmanız yeterli olacaktır. Model için isterseniz plastik halkayı da kullanabilirsiniz.

Uzun Lale Lifi Yapımı

İlk olarak minik bir halka oluşturmaya başlıyoruz. Başına düğüm atarak minik halkanın oluşmasını sağlayabilirsiniz. İlmiği uzatıp oluşturulan halkanın içerisinden  geçiyoruz. Halkayı kapattıktan sonra yeniden bir ilmik alarak tekrardan aynı hareketi yapmaya devam ediyoruz. Başından ipi alarak tekrardan halkamızın içerisine geçiriyoruz. Sürekli bu işlemi yaparak halkanın daha fazla büyümesini sağlamamız gerekiyor. Örneği ters çevirerek bir tek ilmik iki ilmik şeklinde örgü işlemimizi yapıyoruz. Dilimi kapatmadan boşluk kalan son arasını da yine aynı şekilde dolduruyoruz. Dilim arasına iki zincir çekip arttırma işlemini yapmanız gerekiyor. 4 sıra şeklinde aynı örgü işini yaptıktan sonra zincir arasında ki sıra sayısını arttırıyoruz. Bu şekilde devam ederek lale lifinin büyümesini sağlayabilirsiniz. Renkli iplerle de uzun lale lifini deneyebilirsiniz. Son derece kolay bir örgü şekli olduğundan dolayı sizlerde denemeye başlayabilirsiniz ve kendinize özgü tasarlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Uç Dantelleri Modelleri makalemizde dantel modelleri ve uç dantel hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.